Skal ynglemål for gaupe og jerv flyttes sørover? Her er Miljødirektoratets mening

Miljødirektoratet vektlegger konnektivitet mellom jerv og gaupe i Nord-Norge og artsfrender i naboland som Finland, hvor bildet av jerven øverst i denne artikkelen er tatt. Foto: Kallerna (Public Domain)

Norsk institutt for naturforskning (NINA) kom i begynnelsen av februar med en anbefaling om å flytte ynglemål for jerv og gaupe fra nord i landet til lenger sør. Hensikten er å minske belastningen på den samiske reindrifta.

En mulig reduksjon av bestandsmålene for gaupe og jerv i reinbeiteområdene er blant virkemidlene som regjeringen og reindrifta har blitt enige om under konsultasjoner i kjølvannet av en tiltakspakke om reindrift og energiutbygging som regjeringen la fram i 2023.

Ikke lenge etter at Miljødirektoratet hadde mottatt anbefalingen fra NINA, publiserte direktoratet følgende dokument på sine nettsider: Utredning om bestandsmål for gaupe og jerv i Norge.

Hovedkonklusjonen i Miljødirektoratets utredning er: 

Miljødirektoratet anbefaler å vurdere alternativer for en moderat omfordeling av familiegrupper av gaupe og ynglinger av jerv fra region Nordland, Troms og Finnmark til sørlige rovviltregioner, forutsatt at:

  • de nasjonale bestandsmålene opprettholdes.
  • delbestandene i nord ikke reduseres til nivåer som svekker konnektivitet og genetisk funksjonalitet mot øst.
  • konsekvenser i ulike mottaksområdene utredes og synliggjøres før endelig fastsetting.

Det som diskuteres er ikke en fysisk flytting av levende rovdyr, men å omfordele bestandsmål, slik at de regionale bestandsmålene i Nord-Norge blir lavere – og tilsvarende økt i Sør-Norge.

Utredningsinstruksen

Det er seniorrådgiver Siv Grethe Aarnes som er Miljødirektoratets kontaktperson i forbindelse med utredningen.

– Miljødirektoratet har, etter oppdrag fra Klima- og miljødepartementet, gjennomført en utredning i tråd med utredningsinstruksen for å vurdere om reduksjon i bestandsmål for gaupe og jerv i de tre nordligste rovviltregionene kan redusere belastningen på reindriften, skriver Aarnes i en e-post til Rovdyr.org.

– Vi har sett på hvilken effekt reduksjon i bestandsmål for gaupe og jerv kan ha på tap av tamrein, samt tiltakets påvirkning opp mot rovviltforvaltningens todelte målsetting. Arbeidet bygger på faggrunnlag fra NINA, nåværende bestander, juridiske rammer og vurderinger av hvordan ulike tiltak kan påvirke tamreintap, skriver Aarnes videre.

Ballen ligger hos regjeringen

Aarnes forklarer at utredningen er sendt til Klima- og miljødepartementet for videre vurdering. 

– Vi fraråder å endre det nasjonale bestandsmålet for gaupe og jerv, men vi anbefaler at en moderat omfordeling fra nord til sør kan utredes videre, skriver seniorrådgiveren. 

Hun skriver at utredningen er gjennomført innenfor en stram tidsfrist og at den bygger på det foreliggende kunnskapsgrunnlaget fra NINA. 

– Vi har påpekt i rapporten at utredningen må forstås som en avgrenset vurdering av hvorvidt reduksjon eller flytting av bestandsmålet vil påvirke tap av tamrein. Arbeidet viser at det må innhentes mer kunnskap og gjøres en samlet vurdering av andre virkemidler i rovviltforvaltningen eller andre tiltak som kan belyse eller bedre forholdene for tamreinnæringen. Vi kommer derfor ikke med en anbefaling om konkret fordeling av antall eller regioner, men peker på at videre utredning og kunnskapsinnhenting er nødvendig, skriver Aarnes.

Samme mål i begge regioner

De nasjonale bestandsmålene for jerv og gaupe er henholdsvis 39 og 65 årlige ynglinger. Troms og Finnmark er en egen rovviltregion med et regionalt bestandsmål for gaupe og jerv på ti årlige ynglinger av begge artene. Nordland er også en egen rovviltregion, og har de samme ynglemålene.

Regjeringens foreslåtte flytting av bestandsmål er blant mange i reindrifta blitt oppfattet som en forespørsel om å gi fra seg beiteland til kraftproduksjon i bytte mot lavere rovvilttrykk, noe som blant annet var gjenstand for mye diskusjon under landsmøtet til Norske reindriftssamers landsforbund i 2024.

En slik byttehandel synes heller ikke direktoratet at er noen god idé, men ordlegger seg noen hakk mer byråkratisk: Miljødirektoratet fraråder å endre eller flytte bestandsmål for gaupe og jerv som kompensasjon for energiutbygging. 

Direktoratet understreker at en omfordeling av ynglemålene for rovdyr alene ikke vil være tilstrekkelig for å redusere samlet belastning på reindriften og argumenterer for at et slikt tiltak må sees i sammenheng med andre virkemidler. 

Videre understreker direktoratet at reindriftsnæringen må involveres i den videre prosessen, og at det må vurderes forvaltningsmessige, økonomiske og samfunnsmessige konsekvenser av økte bestander av jerv og gaupe i Sør-Norge.