Nemndene åpner for gaupejakt i alle regioner unntatt én

Rovviltnemndene har vedtatt kvoter for neste års kvotejakt på gaupe. Det åpnes for jakt i sju av de åtte rovviltregionene i Norge. 

Til sammen er det vedtatt kvoter på 99 gauper, derav maksimalt 47 hunndyr, viser en opptelling Rovdyr.org har gjennomført. 

Jaktperioden for gaupe varer fra 1. februar og til 31. mars eller til kvota er fylt i det aktuelle området.

  • I Region 1 (Vestland, Rogaland og gamle Vest-Agder) har rovviltnemnda vedtatt kvotefri jakt, slik som har vært vanlig gjennom mange år. Regionen har ikke ynglemål for gaupe.
  • Kvota i Region 2 (gamle Vest-Agder, Telemark, Vestfold og Buskerud) er på 27 gauper, hvorav inntil 12 hunndyr. Det er kvotefri jakt i de beiteprioriterte områdene i deler av tidligere Aust-Agder. 
  • Region 3 (gamle Oppland): 10 gauper, maksimalt 6 hunndyr.
  • I Region 4 (Oslo, Akershus og Østfold) har nemnda vedtatt å ikke åpne for kvotejakt på gaupe.
  • Region 5 (gamle Hedmark): 3 gauper (maks 1 hunndyr)
  • Region 6 (Trøndelag og Møre og Romsdal): 31 gauper (16 hunndyr). Det er kvotefri jakt i de deler av Møre og Romsdal som ligger utenfor forvaltningsområdet. I trøndelag er det kvotefri jakt i Oppdal, Røros, deler av Tydal, Flatanger, Osen, Åfjord, Ørland, Indre Fosen, deler av Inderøy og deler av Steinkjer. Også på øyene Hitra og Frøya er det kvotefri jakt.
  • Region 7 (Nordland): 22 gauper (11 hunndyr). Kvotefri jakt i Lofoten og Vesterålen, samt alle øyer utenfor Nordlands fastland.
  • Region 8 (Troms og Finnmark): 6 gauper (2 hunndyr). Kvotefri jakt på Tjeldøya i Tjeldsund kommune

Forekomsten av gaupe har vært i jevn vekst de siste årene etter at bestanden har ligget rundt eller delvis betydelig under det nasjonale bestandsmålet på 65 årlige familiegrupper i årene 2013 til 2022.

Sist vinter er det estimert at det var 91 familiegrupper i Norge før kvotejakta startet, og før årets unger ble født, ifølge Rovdata. Det er en økning fra i fjor.

Gaupebestanden ligger over det nasjonale bestandsmålet for tredje året på rad, og vi må tilbake til 2008/2009 for å finne like høye tall. Tallene fra før og etter 2014 er imidlertid ikke direkte sammenlignbare, da overvåkingsmetodikken ble noe endret i forbindelse med en samordning med Sverige.