Bildet øverst i artikkelen viser den felte ulven. Foto: Ministeriet for Grøn Trepart
Lørdag 3. januar ble en ulv felt etter at den hadde kommet seg innenfor et rovviltavisende gjerde i Klosterheden Plantasje på Vest-Jylland i Danmark.
Fellingen, som er den første skadefellingen i Danmark siden ulven etablerte seg i landet, skjedde etter at Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø hadde gitt tillatelse, skriver det danske Ministeriet for Grøn Trepart i en pressemelding onsdag.
Ulven som ble felt var definert som en såkalt problemulv. For at en ulv skal defineres slik, må den ifølge danske miljømyndigheter oppfylle minst ett av følgende kriterier:
- Mangle instinktiv skyhet overfor mennesker
- Oppholder seg i byområder til tross for forsøk på bortskremming
- Har husdyr som byttedyr eller angripe husdyr til tross for relevante og rimelige avvergetiltak, herunder ulver som har angrepet husdyr bak ulvesikrede gjerder én gang
- Angripe hunder
- Utgjøre en fare for menneskers sikkerhet
Ministeriet for Grøn Trepart offentliggjorde i fjor en handlingsplan som blant annet endret definisjonen av problemulv, slik at det ble enklere å regulere ulver både i byområder og ved angrep bak rovviltavvisende gjerder – eller som det heter på dansk: ulvesikret hegn.
– Det har nå lyktes å felle den første problemulven. Det skal være mulig å ha husdyr i Danmark uten at de blir angrepet av problemulver, når man gjør det man kan for å beskytte dyrene sine. Dette viser at ulvehandlingsplanen fungerer i praksis, sier den danske miljøstatsråden Jeppe Bruus i pressemeldingen.
Den danske Naturstyrelsen har inspisert området og bekreftet at ulven ble skutt innenfor et fungerende ulvesikret gjerde. Dermed er det bekreftet at fellingen har skjedd innenfor rammene av reguleringstillatelsen, heter det videre i pressemeldingen.
I desember utstedte Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø tillatelse til å felle ulv i Klosterheden Plantasje, ifølge den danske statskringkasteren DR.
Tillatelsen ble gitt etter at en ulv kom tett på en person som luftet hunden sin, som hadde løpetid.
Det var i 2012 at den første bekreftelsen kom på at det igjen var ulv i Danmark for første gang siden arten ble erklært utryddet i 1813.