SNO felte fem jerver på uvanlig sted i helga

Bildet øverst i artikkelen viser to jerver felt lørdag. Foto: Statens naturoppsyn

I helga felte Statens naturoppsyn (SNO) fem jerver i Setesdalsheiene og på Hardangervidda. 

Fra Jon Erling Skåtan, fagansvarlig rovvilt for Statens Naturoppsyn i Agder og Rogaland, får Rovdyr.org opplyst følgende om jervene som er felt: 

  • Ei ung tispe i Suldal kommune i Rogaland
  • Ei voksen tispe i Bykle i Agder
  • Ei voksen tispe i Vinje i Telemark
  • En ung hann i Tinn i Telemark
  • En ung hann Bykle i Agder

Områdene hvor jervene ble felt ligger der hvor rovviltregion 1 (Vestland, Rogaland og gamle Vest-Agder) møter region 2 (Buskerud, Vestfold, Telemark og gamle Aust-Agder fylke).

Ingen av de to regionene har mål om ynglende jerv, og region 1 har hatt ei kvote for lisensfelling på åtte jerver, mens region 2 har hatt ei kvote på to jerver. Ingen dyr fra kvotene er felt av ordinære lisensjegere i disse regionene i inneværende sesong. I og med at det er felt mer enn to jerver i region 2, er lisensfelling avsluttet der, og én jerv trukket fra kvota i region 1.

Siden det ikke er noe politisk mål om jerveyngling i Setesdalsheiene og Hardangervidda, har det heller ikke vært så vanlig at det i finnes jerv i disse områdene. I 2018 foretok SNO et hiuttak i Suldal kommune i Rogaland, ifølge NRK. Samme år ble også én voksen hann felt av SNO.

Men de siste årene har jervens tilstedeværelse økt.

– I 2024 hadde vi sikker dokumentasjon på seks jerver på Hardangervidda og i Setesdalsheiene i 2024. Vi har også hatt en sterk mistanke om et sjuende dyr, men vi har ikke fått dokumentert dette individet, sier Skåtan til Rovdyr.org mandag. 

To ble til fem

I en beslutning fra 17. januar hadde Miljødirektoratet gitt SNO instruks om at to jerver skulle tas ut i området. SNO er det operative organet til Miljødirektoratet. Bakgrunnen for fellingene er skader på småfe.

Da det ganske raskt ble felt to jerver og SNO sendte melding om spor etter flere dyr til direktoratet, ble instruksen utvidet til flere dyr. 

– Uttak av jerv fra helikopter er veldig effektivt når forholdene er gode, men det er langt ifra alltid at forholdene er nettopp det, sier Skåtan. 

Han understreker at jerven ofte er vanskelig å spore. Det skyldes blant annet at jerven har store labber i forhold til kroppsvekta. 

– Det er nesten ikke marktrykk når jerven går. Du kan følge sporene hvis snøen er bløt eller tørr, men på fjellet er snøen ofte veldig hard. Samtidig trenger vi godt lys som gir kontraster i snøen som er synlige fra helikopteret. Da begge de tingene var på plass, satte vi i gang umiddelbart, sier Skåtan. 

– Det er viktig å ha is i magen om en skal få til slike fellinger. Det er ingen vits i å prøve seg når det er halvgode forhold. Da mislykkes man bare, legger han til. 

Store områder

Fem jervefellinger på én helg er sjelden kost, og Skåtan kjenner ikke til noen jerveuttak i regi av SNO som har foregått mer effektivt. 

– Uttakene må ha foregått over store områder. Hvordan finner dere fram til de ulike jervene?

– Jeg sitter og ser på kartet over de ulike fellingene her nå, og du har rett i at det er snakk om store områder. Vi har hatt skuterpatruljer på bakken, som leter etter ferske spor. Så snart vi fant slike spor, var det å tilkalle helikopter, og så fulgte det sporet videre. Vi hadde tre ferske spor på fredag og to på lørdag, og alle ferske sporobservasjoner endte med felling, sier Skåtan. 

– Hva vet dere om hva som er igjen av jerver i disse områdene?

– Data som er nesten ett år gamle tilsier at det fortsatt kan være to kjente individer igjen i Setesdalsheiene og på Hardangervidda. Men siden da har det både vært en ynglesesong og en periode hvor jerver kan ha vandret både ut og inn, så det kan vi ikke si noe sikkert om, sier Skåtan.

NRK skriver mandag at SNO skal spore videre for å se om de finner flere jerver. 

Rekordmange fellinger

I tillegg til de fem felte jervene fra sist helg, har SNO felt én hannjerv og ei tispe i Skjåk i Innlandet og én hann i Fjord i Møre og Romsdal. 

20. desember i fjor kunne Miljødirektoratet melde at 60 jerver så langt var felt på lisensjakt. Lisensfellingsperioden begynner 20. august og kan vare til og med 15. februar. 

Fra 20. desember og fram til 3. februar, hvor denne artikkelen skrives, er det felt minst tolv jerver på lisens i de regionene hvor det er åpnet for det. Det framgår av Rovbase.no og Statsforvalteren i Innlandets SMS-varslingstjeneste for felling av store rovdyr.

– Jervebestanden har de siste årene vært høyere enn bestandsmålet Stortinget har satt, og den ordinære lisensjakten er viktig for å regulere bestanden, sier direktør for Miljødirektoratet, Ellen Hambro, i en pressemelding.

Stortinget har vedtatt at bestandsmålet for jerv er 39 valpekull per år. Det ble i 2024 registrert 61 kull, og ni har blitt avlivet. Direktoratet vedtar hvert år ekstraordinære uttak av jerv for å regulere bestanden mot måltallene.

I 2024 var det påvist 905 jerver i den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Skandinavia, hvorav 345 individer har geografisk midtpunkt i Norge, meldte Rovdata i desember

Den norske bestanden er estimert til å bestå av 360-393 individer, og har vært omtrent uendret de fire siste årene. I 2024 ble det påvist 61 jervekull i Norge.